Jeśli poważnie myślisz o swojej witrynie WordPress, musisz uruchomić test szybkości strony. Istnieje wiele odmian tych testów, a niektóre są bardziej odpowiednie dla odbiorców docelowych niż inne. Ale wszystkie z nich dadzą ci całkiem niezły obraz tego, gdzie możesz jeszcze ulepszyć swoją witrynę.

Niektórym z was zalecenia dotyczące optymalizacji prędkości mogą się wydawać „technicznie trudne”, ale na szczęście masz stronę internetową WordPress, która znacznie ułatwia optymalizację. Jedną z rzeczy, która sprawia, że ​​WordPress jest tak wspaniały, jest to, że są wtyczki, które mogą ci pomóc. Niektóre są darmowe, niektóre płatne, ale wszystkie pomogą uprościć trudne zadania. W tym artykule powiemy z których możesz samodzielnie przetestować szybkość swojej strony. Następnie przyjrzymy się zaleceniom dotyczącym optymalizacji prędkości i pokażemy, jak je rozwiązać za pomocą wtyczek.

Uruchamianie testu szybkości strony

Uruchomienie testu szybkości strony jest tak proste, jak odwiedzenie strony internetowej i wpisanie adresu URL witryny w polu. Test prędkości następnie analizuje twoją stronę i przedstawia rekomendacje. Istnieje wiele różnych narzędzi do testowania prędkości, ale tutaj warto się przyjrzeć parom.

  1. Pingdom  ma narzędzie do testowania prędkości i pozwala testować z różnych lokalizacji na całym świecie lub z serwera, który jest stosunkowo blisko Ciebie. Jeśli na przykład kierujesz reklamy do lokalnych odbiorców, jest to dobry sposób sprawdzenia, jak szybko Twoja witryna jest dla nich.
  2. Google Lighthouse to narzędzie wydajności, które działa w narzędziach programistycznych przeglądarki Chrome. Aby uzyskać do niego dostęp, kliknij prawym przyciskiem myszy na stronie, wybierz opcję Sprawdź i sprawdź kartę Audyty w nowym oknie, które otwiera się w przeglądarce. W tym miejscu możesz przetestować prędkość na urządzeniu mobilnym lub komputerze, a także na różnych przepustowościach i prędkościach połączenia. Wynik testu wygląda następująco:

test prędkości

Niewielki punkt: większość witryn pojawia się nieco wolniej w Lighthouse. To dlatego, że Lighthouse emuluje wiele sytuacji i urządzeń – na przykład wolne połączenie mobilne / 3g. (patrz drugi pasek na powyższym zrzucie ekranu). Ponieważ mobilność  jest rzeczywistością, uważamy, że jest to naprawdę dobra rzecz.

Przed pojawieniem się Lighthouse, Google PageSpeed ​​Insights  był świetnym sposobem na poszukiwanie ulepszeń szybkości – i tak jest. Pozwala nawet pobierać zoptymalizowane obrazy, pliki CSS i JS do swojej witryny. Ale jeśli pracujesz z WordPress, może być Ci trudno bezpośrednio zastąpić pliki tymi zoptymalizowanymi plikami. Na szczęście WordPress ma wtyczki, które je wygenerują.

Istnieje wiele, wiele więcej narzędzi do testowania prędkości dostępnych online. To tylko kilka z tych, o których chciałem opowiedzieć przed wprowadzeniem rozwiązań WordPress, które pomogą ci poprawić szybkość witryny.

Optymalizacja szybkości strony za pomocą wtyczek WordPress

Po uruchomieniu testu szybkości strony prawdopodobnie poczujesz, że powinieneś poświęcić trochę czasu na optymalizację swojej witryny pod kątem szybkości. Będziesz miał wiele zaleceń, począwszy od rzeczy, które możesz zrobić samemu, a także kilka rzeczy, które mogą wymagać pomocy technicznej.

Optymalizacja obrazu

Test szybkości może powrócić z tą rekomendacją: image-optimization

Obrazy zwykle odgrywają dużą rolę w optymalizacji prędkości, szczególnie jeśli używasz dużych obrazów nagłówka. Lub jeśli Twoja witryna ma ogólny obraz. Zawsze dobrze jest zoptymalizować te obrazy. Można to zrobić z niewielką utratą jakości w dzisiejszych czasach. Jedną z rzeczy, których należy szukać, jest, tak jak w powyższym przykładzie testu szybkości strony, obrazy, które są w rzeczywistości większe niż te wyświetlane na ekranie. Jeśli masz obraz pokrywający cały ekran i wyciskasz go w miejscu o wymiarach 300 x 200 pikseli na swojej stronie internetowej, możesz użyć obrazu z kilku MB. Zamiast tego możesz również zmienić wymiary obrazu przed przesłaniem. Zamiast tego podawaj obraz w odpowiednich wymiarach i rozmiar pliku w KB. Zmniejszając rozmiar pliku, przyspieszasz swoją stronę.

Ustawianie wymiarów obrazu w WordPress

WordPress jest wyposażony w poręczną funkcję domyślną, w której każdy przesyłany obraz jest przechowywany w kilku rozmiarach:

settings-media

Jeśli chcesz, aby wszystkie obrazy w Twoich wpisach miały tę samą szerokość, wybierz jeden z tych wstępnie zdefiniowanych lub ustaw tutaj niestandardowe wymiary. Obrazy, które przesyłasz, skalują się według tych wymiarów, a obraz w oryginalnych wymiarach będzie również dostępny do użycia.

Oznacza to, że jeśli na przykład załadujesz obraz o średnim rozmiarze zamiast znacznie większego oryginału, wyświetli się obraz o mniejszym rozmiarze, który załaduje się znacznie szybciej.

Wtyczki optymalizacji obrazu

Istnieje również szereg wtyczek optymalizacji obrazu (zarówno płatnych i wolne) dostępne dla WordPress, takich jak  Kraken.io ,  Smush  lub  Imagify . Wtyczki zazwyczaj usuwają dane Exif z obrazu, co jest dobrym pomysłem, ponieważ dane Exif zawierają informacje o ustawieniach aparatu używanych do zrobienia zdjęcia – być może interesujące dla fotografa, ale nie o tym, czego potrzebujesz do zdjęcia w blogu. Te wtyczki mogą również zastąpić obraz obrazem, który ma nieco niższą jakość.

Niektóre z tych wtyczek mogą również pomóc w zmianie rozmiaru obrazów. Weź te wtyczki na próbę i sprawdź, które najlepiej dla ciebie działają, i zminimalizuj pliki obrazów.

Pamięć podręczna przeglądarki

Kolejną kwestią, która często pojawia się w testach szybkości strony, jest optymalizacja pamięci podręcznej przeglądarki.

pamięć-podręczna

Pamięć podręczna przeglądarki polega na przechowywaniu plików stron WWW, takich jak JS i CSS, w lokalnym folderze tymczasowych plików internetowych, aby można je było szybko pobrać podczas następnej wizyty.

Pamięć podręczna przeglądarki Firefox tymczasowo przechowuje obrazy, skrypty i inne części odwiedzanych witryn w celu przyspieszenia przeglądania.

Buforowanie w WP Super Cache

Większość wtyczek optymalizujących prędkość pomaga zoptymalizować witrynę za pomocą buforowania. Czasami jest to tak proste:

wp-super-cache

Karta zaawansowane w WP Super Cache ma tutaj o wiele więcej dogłębnej konfiguracji, ale rozpoczęcie od domyślnych ustawień wtyczki jest zwykle dobrym początkiem. Następnie zacznij szperać tymi zaawansowanymi ustawieniami i zobacz, co robią.

Zwróć uwagę, że WP Super Cache ma opcję wyłączenia pamięci podręcznej dla tak zwanych „znanych użytkowników”. Są to zalogowani użytkownicy (i komentujący), który pozwala na tworzenie (lub komentowanie) bez buforowania. Oznacza to, że dla każdego odświeżenia strony w oknie przeglądarki otrzymasz najnowszy stan tej strony zamiast wersji buforowanej. Ten ostatni może być starszy z powodu tego czasu wygaśnięcia. Jeśli ustawisz czas wygaśnięcia na 3600 sekund, przeglądarka będzie sprawdzać zmiany w pamięci podręcznej strony po godzinie. Widzisz, jak to może być denerwujące, jeśli chcesz zobaczyć, na przykład, projektowanie zmian od razu podczas pracy. Takie są niestety wymogi przeglądarek.

Inne wtyczki pamięci podręcznej WordPress

Mówię tu o WP Super Cache, ponieważ jest ona darmowa i łatwa w użyciu dla większości ludzi. Ale są alternatywy.  Popularny jest również WP Fastest Cache z ponad 600 000 aktywnych instalacji. Ma podobne funkcje, aby zoptymalizować pamięć podręcznej.

Płatną wtyczką, jest też  Rocket WP . Jest bardzo łatwy w konfiguracji, będziesz się zastanawiać, czy coś nie przeoczyłeś. Ale test szybkości strony powie ci, że działa natychmiast po uruchomieniu. Są bardziej zaawansowane ustawienia, dzięki którym możesz dostroić swoją stronę. Ale zanim na to spojrzymy, musimy porozmawiać o kompresji.

Kompresja

Narzędzie do testowania szybkości strony prawdopodobnie powie ci, aby:

  • Spróbuj zminimalizować pliki CSS
  • Zminimalizuj pliki JS swojej witryny
  • Minify swoje pliki HTML lub
  • Włącz kompresję (GZIP)

Wszystkie te zalecenia dotyczą kompresji. Chodzi o to, aby twoje pliki były jak najmniejsze, zanim wyślesz je do przeglądarki. Jest podobny do zmniejszania rozmiaru pliku obrazów, ale do plików JavaScript lub CSS, a nawet do pliku HTML strony.  Kompresja GZIP polega na wysyłaniu spakowanego pliku do przeglądarki, którą przeglądarka może rozpakować i przeczytać. Zalecenia testu prędkości mogą wyglądać następująco:

minify-lightspeed

W programie WP Rocket ustawienia kompresji wyglądają tak:

wp-rocket-minify

Wiele poprawnych ustawień jest domyślnie włączonych, ale jeszcze więcej można skonfigurować do własnych potrzeb. Ustawienia twojego serwera sieciowego mają również wpływ na to, jak dobrze działa kompresja.

Jeśli używasz jednej z tych wtyczek, ale optymalizacja kompresji nadal nie działa poprawnie, skontaktuj się z firmą hostingową i sprawdź, czy mogą ci pomóc. Przyzwoity gospodarz powinien być w stanie ci pomóc.

Udostępnianie plików CSS i JS

Testy prędkości często podpowiadają, aby połączyć (zewnętrzne) pliki CSS lub JavaScript lub odroczyć skrypty parsowania. Te zalecenia dotyczą sposobu wyświetlania plików w przeglądarce.

Opcja  łączenia tych plików, jak widać na powyższym zrzucie WP Rocket, nie jest zalecana dla stron internetowych korzystających z  protokołu HTTP / 2  , który umożliwia jednoczesne ładowanie wielu plików skryptów. Jednak łączenie tych plików jest nadal dobre dla witryn innych niż HTTP / 2, ponieważ zmniejsza liczbę żądań serwerów, co jeszcze bardziej przyspiesza działanie witryny.

Odradzające się skrypty lub zalecenia, takie jak „Wyeliminuj blokujące renderowanie skrypty JavaScript i CSS w części strony widocznej na ekranie” dotyczą sposobu wczytywania skryptów do plików szablonów. Jeśli wszystkie z nich są wyświetlane z górnej części szablonu, przeglądarka będzie czekać na wyświetlenie (określonych elementów) twojej strony, dopóki te pliki JavaScript i CSS nie zostaną w pełni załadowane. Czasami opłaca się przesyłać mniej istotne skrypty do stopki szablonu, aby przeglądarka najpierw wyświetlała witrynę, a następnie dodawała ulepszenia kontrolowane przez pliki JavaScript lub CSS. Wtyczka, która może ci w tym pomóc, to  Scripts to Footer . Ostrzeżenie: sprawdź to dokładnie. Zmiana sposobu ładowania tych plików może mieć wpływ na twoją stronę. Sprawy mogą nagle przestać działać lub wyglądać inaczej.

Pamiętaj o CDN

Sieć dostarczania treści buforuje zawartość statyczną – pliki takie jak HTML, CSS, JavaScript i pliki obrazów. Pliki te nie zmieniają się tak często, więc możemy obsługiwać je z CDN z wieloma serwerami na całym świecie, dzięki czemu można je szybko i szybko dotrzeć do użytkowników, gdziekolwiek się znajdują. To jak podróż: im krótsza podróż, tym szybciej dotrzesz do celu. To samo dotyczy tych plików. Jeśli serwer obsługujący plik statyczny znajduje się blisko użytkownika (a serwery są równie szybkie, oczywiście), witryna będzie ładować się szybciej dla tego gościa.

Istnieje wiele sposobów na optymalizację szybkości strony w WordPress

Testy prędkości strony dadzą ci jeszcze więcej rekomendacji, niż tutaj omówiliśmy. Ponownie, możesz nie być w stanie zrobić wszystkiego samemu. W takim przypadku uzyskaj pomoc od programisty lub agencji internetowej lub firmy hostingowej. Ale w końcu, jeśli chcesz mieć szybką stronę, WordPress to świetny wybór, ponieważ istnieje wiele świetnych wtyczek, które pomogą Ci zoptymalizować prędkość twojej strony po teście prędkości strony!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pliki cookie pomagają w korzystaniu z naszych usług. Korzystając z naszej usługi, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Przeczytaj

Czym są pliki „cookies”? „Cookies” to niewielkie pliki tekstowe, które mogą być przechowywanie na Twoim urządzeniu podczas wizyt w serwisach internetowych. Pozwalają one zasadniczo na zidentyfikowanie Twojej przeglądarki podczas kolejnych wizyt w rozmaitych serwisach. Z jakich plików „cookies” korzystają witryny ? Stronakorzysta z czterech rodzajów plików „cookies”. 1. „Cookies” niezbędne dla poprawnego działania witryny Niektóre pliki „cookies” są niezbędne do tego, by zapewnić Ci możliwość pełnego wykorzystania witryny oraz oferowanych w niej funkcji. Dla przykładu, jeżeli chcesz porównać ze sobą parametry dwóch produktów, korzystamy z „cookies” by zapamiętać produkt porównywany. W tym czasie możesz odszukać w witrynie drugi z produktów do porównania. 2. „Cookies” ułatwiające poprawianie witryny Z niektórych plików „cookies” korzystamy by zbierać informacje statystyczne o ruchu użytkowników w witrynie, ich aktywności oraz sposobach korzystania z niej. Informacje te pozwalają nam na poprawianie witryny i jej ciągłe rozwijanie, dzięki czemu może ona spełniać Twoje oczekiwania. 3. „Cookies” poprawiające funkcjonalność witryny Te pliki „cookies” umożliwiają zapamiętywanie pewnych wyborów i ustawień, jakich dokonywałeś w witrynie (np. Twojego loginu, języka witryny, czy właściwego regionu). Te pliki „cookies” używane są przez strone oraz podmioty trzecie, które świadczą pewne usługi w witrynie (np. przez media społecznościowe, których wtyczki znajdują się w witrynie). 4. Pozostałe „cookies” Ostatnia grupa plików „cookies” zapamiętuje Twoje wizyty w naszej witrynie, podstrony, które szczególnie Cię zainteresowały oraz linki, w które kliknąłeś. Umożliwiają one personalizowanie określonych treści i dostosowywanie ich do indywidualnych preferencji użytkowników. Pozwalają również na lepsze dopasowanie komunikatów marketingowych do Twoich potrzeb. Te pliki „cookies” mogą także śledzić Twoje ruchy również w innych serwisach internetowych. Dla przykładu, pozwolą one na wyświetlenie reklam produktów strony podczas korzystania przez Ciebie z innych serwisów lub mediów społecznościowych. Umożliwiają także ograniczenie liczby reklam produktów, z którymi już wcześniej miałeś możliwość zapoznać się. Niektóre z powyższych plików „cookies” mogą być przechowywane na Twoim urządzeniu przez domeny podmiotów trzecich, takie jak: facebook.com, twitter.com, youtube.com, addthis.com, adnxs.com, advertising.com, doubleclick.net, invitemedia.com, xgraph.net, yieldmanager.com, oraz levexis.com. Te podmioty trzecie bądź to świadczą usługi dla strony, bądź też oferują rozmaite dodatkowe funkcje witryny bezpośrednio dla Ciebie.

Zamknij